Europe without water? Eko debata i eko piknik za nami. - Sekretariat ds. Młodzieży Europe without water? Eko debata i eko piknik za nami. - Sekretariat ds. Młodzieży
Program zdrowotny

Numer projektu:

RPZP.06.08.00-00-32-K022/22

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Europe without water? Eko debata i eko piknik za nami.

3 czerwca 2023 spotkaliśmy się z młodzieżą w malowniczej Stepnicy położonej nad Zalewem Szczecińskim. Było to cykliczne wydarzenie edukacyjne poświęcone wodzie. Zobaczcie i przeczytajcie co się działo:

 

Eko debata "Europe without water?"

Image 1 of 15

 

W tym roku działaliśmy pod hasłem „Europe without water? Eko przygoda z przyrodą nad wodą”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz WWF.

Nasze wydarzenie było też punktem finałowym „Marszu dla Odry” – dużej społecznej inicjatywy promującej konieczność objęcia rzek prawną ochroną i zaprzestania niszczenia ekosystemów rzecznych przez działalność człowieka.

 

Pierwszą część naszego całodniowego eventu stanowiła EKO DEBATA z udziałem zachodniopomorskiej młodzieży i ekspertów z dziedziny ochrony środowiska. Młodzież z różnych części województwa wypełniła całą przestrzeń sceny amfiteatru, która specjalnie na ten dzień zamieniała się w piękną salę konferencyjno-warsztatową, ozdobioną fotografiami stepnickich akwenów z lotu ptaka.

O godzinie 10:00 debatę uroczyście otworzył pan Arkadiusz Mazepa – Dyrektor Sekretariatu ds. Młodzieży. Gości powitał także gospodarz wydarzenia, Burmistrz Miasta i Gminy Stepnica – pan Andrzej Wyganowski.
Aby pokazać młodym uczestnikom mnogość form dbania o środowisko, do udziału w debacie zaprosiliśmy przedstawicieli regionalnych instytucji, organizacji pozarządowych oraz Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Nadeszła pora na autoprezentacje całkiem odmiennych lecz szalenie interesujących inicjatyw:
– Anna Karłowska reprezentująca ruch „Odra – Osoba prawna”, koordynatorka ostatniego odcinka Marszu dla Odry (Szczecin Dąbie – Stepnica), opowiedziała o tym dlaczego powstał taki ruch, co przyświeca jego członkom i zwolennikom oraz jak przebiegał sam marsz.
– Krzysztof Sowa reprezentujący szczecińskie Stowarzyszenie Wywrotka przedstawił bardzo efektowne przykłady inicjatyw i lokalnych akcji na rzecz środowiska, które stowarzyszenie organizuje cyklicznie (Kajakowy Eko Patron, Trashmageddon, czy ostatnia Akcja Czysta Odra), a które z powodzeniem może zorganizować każda chętna i zaangażowana grupa, także młodzieży!
– Izabela Zygmunt reprezentująca Komisję Europejską w Polsce opowiedziała o założeniach Europejskiego Zielonego Ładu (Green Deal) czyli o tym jakie działania zaplanowano, żeby Europa stała się pierwszym kontynentem na świecie neutralnym dla klimatu.

Po krótkiej przerwie młodzież pod okiem ekspertów rozpoczęła prace nad wybranymi eko zagadnieniami metodą world cafe. Doświadczenia młodzieży podzielonej na sześć tematycznych stolików wzmacniali swoją wiedzą zaproszeni goście:

1. Elżbieta Waliszewska-Lorent (Woliński Park Narodowy) – o bioróżnorodności i edukacji ekologicznej .
2. Izabela Zygmunt (Komisja Europejska) o realnych działania Unii Europejskiej na rzecz ochrony klimatu i ochrony wód.
3. Anna Karłowska (Odra – Osoba prawna) oraz dr Konrad Wrzecionkowski (Błękitny Patrol WWF) o czystości wody i działaniach ze szczególnym uwzględnieniem stanu rzek.
4. Krzysztof Sowa (Stowarzyszenie Wywrotka) o akcjach sprzątania świata.
5. Agnieszka Tarouquela-Levitan (Fundacja Perspektywa) i Marcin Chruśliński (Stowarzyszenie Oswajanie Miasta) o inicjatywach w klimacie „Więcej zieleni!”, zyli jak sprawić, by otoczenie było bardziej zielone?
6. Rafał Gwizd (Punkt Informacji o Unii Europejskiej we Wrocławiu) o zwalczaniu dezinformacji klimatycznej i środowiskowej

Opiniom młodzieży uważnie przysłuchiwała się także Pani Senator RP Magdalena Kochan, która z zainteresowaniem odwiedzała poszczególne stoliki.

 

Nie skończyło się na samym debatowaniu! Każda grupa pracująca przy tematycznych stolikach wyznaczyła swoich przedstawicieli, którzy w sesji plenarnej pokazali efekty prac grupowych.

Z dumą o tym piszemy, bo oprócz wskazania ważnych problemów, z którymi zmaga się młodzież w aspekcie klimatu i środowiska, pojawiły się konkretne propozycje działań, którymi młodzież chciałaby się zająć.
Będziemy ich w tym wspierać. Wiemy, że jest wiele do zrobienia razem, na rzecz naszego regionu i jego fantastycznej przyrody.

 

Debata zakończyła się o 12:30. Zrobiliśmy grupowe zdjęcia i zaprosiliśmy uczestników do wzięcia udziału w drugiej części eventu: eko pikniku „Eko przygoda z przyrodą nad wodą”.

Tu w formie zabawy i rodzinnie spędzanego czasu, młodsi i starsi odwiedzający poznawali tajniki zachodniopomorskiej przyrody i jej odwiecznych związków z mieszkańcami regionu.

Głównym tematem była oczywiście WODA oraz żyjące w niej i wokół niej zwierzęta i rośliny. Jeśli zastanawiacie się co można robić na takim eko pikniku, to przeczytacie o nim tutaj 🙂

 

Zdjęcia: Marcin Bielecki.

©2016 Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl