EKO PRZYGODA z przyrodą nad wodą – 3 czerwca 2023! - Sekretariat ds. Młodzieży EKO PRZYGODA z przyrodą nad wodą – 3 czerwca 2023! - Sekretariat ds. Młodzieży
Program zdrowotny

Numer projektu:

RPZP.06.08.00-00-32-K022/22

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

EKO PRZYGODA z przyrodą nad wodą – 3 czerwca 2023!

 

To już kolejny edukacyjny eko piknik zorganizowany przez Sekretariat ds. Młodzieży z EUROPE DIRECT Szczecin.

Na tegoroczną edycję po raz drugi wybraliśmy przestrzeń amfiteatru i przystani jachtowej im. kpt. Roberta Hilgendorfa w Stepnicy. To miejsce jest doskonałą bazą dla wydarzenia edukacyjnego, w którym rolę główną odgrywa zachodniopomorska WODA i żyjące dzięki niej ekosystemy.

W tym roku działaliśmy pod hasłem „Europe without water? Eko przygoda z przyrodą nad wodą”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz WWF.

 

Eko przygoda z przyrodą nad wodą

Image 1 of 15

Na terenie imprezy znalazło się kilkanaście różnych stacji, które można było odwiedzać w dowolnej kolejności, spędzając w nich czas ze świetnymi gośćmi – zachodniopomorskimi ekspertami ds. przyrody, biorąc dział w quizach, zadaniach rodzinnych lub indywidualnych, próbując swoich sił w różnych dziedzinach związanych z wodnymi ekosystemami.

 

Wśród stanowisk znaleźć można było przedstawicieli z Wolińskiego Parku Narodowego, Błękitnego Patrolu WWF, Fundacji Perspektywa, Stowarzyszenia Wywrotka, Celowego Związku Gmin R-XXI. Był też „Marsz dla Odry” – namiot, w którym można było porozmawiać o inicjatywie i podpisać petycję.  

 

W specjalnej strefie kreatywnej do wyboru były rozmaite zabawy manualne wykorzystujące np. materiały z recyklingu. Było też wodne laboratorium, w którym można było obserwować pod mikroskopem skład wody świeżo pobranej z Zalewu Szczecińskiego.

 

Nie mogło także zabraknąć stanowiska stepnickich rybaków reprezentowanych przez rodzinę Państwa Barbary i Mieczysława Kopieckich. Zaprezentowali tradycyjne, zgodne z rytmem natury metody połowu oraz rozmawiali z uczestnikami o stanie wód, wpływie działalności człowieka na zarybienie Zalewu Szczecińskiego, gatunkach inwazyjnych i o swojej codziennej pracy.

 

Uczestnicy pikniku odwiedzali kolejne punkty ze specjalnymi kartami aktywności,  na których kolekcjonowali pieczątki po wykonaniu konkretnych zadań. Po zebraniu wszystkich, przybiegali do stanowiska SdsM by odebrać pamiątkowe certyfikaty i eko upominki.

 

W tym roku przygotowaliśmy specjalne eko okulary słoneczne wykonane z masy ze słomy pszenicznej – odnawialnego materiału, który zamiast trafić na wysypisko, trafił do obiegu jako estetyczne i ekologiczne oprawki. Są uniwersalne, pasują każdemu 🙂

 

Termin wydarzenia był nieprzypadkowy. 3 czerwca to Światowy Dzień Roweru – jednego z najbardziej ekologicznych środków transportu na świecie. Pomorze Zachodnie dzięki licznym projektom i inwestycjom, obfituje w przepiękne trasy rowerowe. Jedna z nich wiedzie wokół Zalewu Szczecińskiego i przecina właśnie Stepnicę. Na naszym pikniku pojawiło się sporo kolarzy, którzy zatrzymywali się tu na krótki postój. Sekretariat ds. Młodzieży miał przygotowane mapki rowerowe opublikowane przez Pomorze Zachodnie. Ponadto na terenie wydarzenia stanął rowerowy blender „Shake Bike” – stanowisko, na którym siłą własnych nóg uczestnicy przygotowywali zdrowe 100% naturalne owocowe koktajle! Wielką atrakcją był też przeprowadzony przez Celowy Związek Gmin R-XXI konkurs, w którym do wylosowania była nagroda główna – voucher o wartości 2.000,00 zł na zakup roweru. Nagrodę otrzymał siedmioletni turysta, który na eko piknik przyszedł z rodziną i na pewno nie spodziewał się takiego zakończenia krótkich wakacji na Pomorzu Zachodnim 🙂

 

W organizację i przebieg wydarzenia bardzo mocno zaangażowali się nasi Partnerzy: Burmistrz Stepnicy – Pan Andrzej Wyganowski oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy pod wodzą Pani Mirosławy Nowak. Eko piknik był okazją do zaproszenia lokalnych rodzin na zabawę w ramach obchodów Dnia Dziecka.

 

Z tego powodu mogliśmy też liczyć na dodatkowe atrakcje:

 

– Lody dla dzieci ufundowane przez Radę Rodziców działająca przy Szkole Podstawowej w Stepnicy,

– Wegetariańską zupę gołąbkową (pyszną!) oraz domową lemoniadę przygotowane przez pracownice MGOK-u w Stepnicy.

– Stanowisko testowania stepnickich gier planszowych przygotowane przez wolontariusza MGOK-u Pana Konrada Kiragę.

–  Nauka węzłów żeglarskich przygotowana przez Szkołę Żeglarską i Motorowodną „Magola” ze Słupska. Właściciel szkoły przygotował także 50 voucherów na krótkie rejsy po zalewie.

– Spotkanie ze strażakami z OSP w Stepnicy, którzy prezentowali swój wóz oraz zapraszali na krótkie rejsy swoją łodzią.

– Stanowisko rękodzielnicze „The Witch Box of Aisza” – lokalna artystka i rolniczka, która prezentowała ekologiczne herbaty, kosmetyki i świece przygotowywane własnoręcznie na bazie ziół i miodu.

 

Podczas pikniku można było także zakupić jedzenie przygotowane przez cztery Koła Gospodyń Wiejskich działających na terenie Gminy Stepnica: „Przystań” ze Stepnicy „Miłowianki” z Miłowa, „Kopiczanki” z Kopic i „Żarnowianki” z Żarnowa.

 

Zdjęcia z pikniku wykonał dla nas Marcin Bielecki.

Na zakończenie naszej relacji słowa Mirosławy Nowak – Dyrektorki Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Stepnicy:

„Gmina Stepnica to przede wszystkim wody Zalewu Szczecińskiego i nie do przecenienia walory przyrodnicze. Mieszkańcy i turyści żyją tu w symbiozie. Dla zachowania tego stanu, ważna jest edukacja w zakresie ochrony przyrody. Najłatwiej z takimi tematami docierać do dorosłych poprzez działania dzieci. Jak wiadomo, najlepszym sposobem na edukowanie jest wspólna zabawa. Dzięki ścisłej współpracy organizatorów i partnerów udało się zrealizować ten zacny cel edukacyjny. Wydarzenie odbyło się przy bardzo sprzyjającej pogodzie i w pięknych okolicznościach zalewowej przyrody. Impreza udowodniła, że dziedzictwo przyrodnicze jest ważną częścią w sercach mieszkańców i turystów

 

Jak to bywa na tak dużych wydarzeniach, z czego cieszymy się równie mocno jak z dobrej frekwencji, zebraliśmy mnóstwo nowych pomysłów, więc mamy nad czym pracować przed kolejnym eko piknikiem!

 

Pozdrawiamy,

Zespół SdsM i ED Szczecin

©2016 Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl