Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Wolontariat Europejski EVS

 

0d 2014 roku Sekretariat ds. Młodzieży realizuje projekty wolontariatu europejskiego pomagając młodzieży znaleźć odpowiedni projekt, skontaktować się z organizacją przyjmującą, dopełnić formalności – po prostu pomagamy wyjechać na EVS! Odwiedź nas i dowiedz się więcej.

 

Jakie są podstawowe zasady EVS?

EVS, to program umożliwiający osobom w wieku 18-30 lat podjęcie pracy społecznej w Unii Europejskiej lub innym kraju. Wolontariusz ma zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, otrzymuje kieszonkowe, ubezpieczenie i wsparcie językowe. Ma też wsparcie osób z organizacji w Polsce i zagranicą. Praca wolontariacka może trwać od 2 do 12 miesięcy, a w przypadku wolontariuszy z mniejszymi szansami także krócej, od 2 tygodni do 2 miesięcy.

 

Gdzie mogę wyjechać?

Przede wszystkim do państw członkowskich Unii Europejskiej, ale są także projekty w Turcji, Norwegii czy Islandii. W ramach współpracy z krajami partnerskimi można odbyć projekt w Maroku, Armenii czy Białorusi. Zobacz listę krajów, które mogą realizować projekty EVS.

 

Co mogę robić na projekcie EVS?

Zadaj sobie pytanie, co chcesz robić? Możliwości jest wiele – możesz prowadzić zajęcia językowe dla dzieci, pracować z mniejszościami narodowymi, pomagać przy organizacji koncertów czy obserwować zwierzęta. W bazie projektów możesz znaleźć ich jeszcze więcej!

 

Jakie koszty są pokrywane w ramach projektów EVS:

Wolontariat Europejski jest finansowany w ramach programu Erasmus+, to jedyny w swoim rodzaju program, który finansuje niemal w całości koszty utrzymania wolontariusza za granicą. Co otrzymuje wolontariusz w trakcie programu:

  • wyżywienie i zakwaterowanie,
  • kieszonkowe,
  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • wsparcie językowe (np. w formie kursu, zajęć indywidualnych z języka)
  • pokrycie części kosztów podróży. Koszty podróży wolontariuszy są naliczane w oparciu o stawki ryczałtowe uzależnione od odległości, jaką dany wolontariusz ma do pokonania z miejsca zamieszkania do miejsca realizacji projektu. Odległości należy obliczać przy użyciu specjalnego kalkulatora przygotowanego przez Komisję Europejską: czytaj więcej.
  • szkolenie przygotowujące wolontariusza do wyjazdu na projekt oraz szkolenie wprowadzające po przyjeździe na miejsce projektu.

 

W projektach Wolontariatu Europejskiego uczestniczą:

  • organizacja goszcząca wolontariusza za granicą,
  • organizacja wysyłającą wolontariusza w jego kraju,
  • wolontariusz,
  • w niektórych projektach są także organizacje koordynujące, które przejmują część obowiązków za organizację goszczącą,
  • Narodowa Agencja Programu Erasmus+, do której składany jest wniosek na pokrycie kosztów projektu EVS.

Newsletter

Bądź na bieżąco!

©2016 Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl