Eurodesk Szczecin - Sekretariat ds. Młodzieży Eurodesk Szczecin - Sekretariat ds. Młodzieży
Program zdrowotny

Numer projektu:

RPZP.06.08.00-00-32-K022/22

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Eurodesk Szczecin

 

Eurodesk to ogólnoeuropejska sieć zapewniająca informację europejską dla młodzieży i pracowników młodzieżowych. Już od kilku lat także w Szczecinie działa Regionalny Punkt Informacyjny Eurodesk, którego konsultanci nie pozostają obojętni na zapytania dotyczące projektów wolontariatu europejskiego, wymian młodzieżowych, warunków pracy i studiowania za granicą i wszelkich kwestii, które są bliskie młodym aktywnym Europejczykom.

Dzięki funkcjonowaniu w sieci mamy dostęp do ciekawych informacji z całej Europy, a także możliwość kontaktu z konsultantami Eurodesku w całej Europie. Dlatego udzielane przez nas informacje są sprawdzone i przekrojowe. Zachęcamy do odwiedzenia naszego punktu, w którym postaramy się udzielić informacji dopasowanej do indywidualnych potrzeb.

Informujemy!

Można nas odwiedzić w siedzibie Sekretariatu ds. Młodzieży (pok. 251) od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30.

Zachęcamy tez do kontaktu mailowego sdsmszczecin@eurodesk.eu lub telefonicznego: 91 42 10 292.
Zainteresowanych zapraszamy także na stronę Eurodesku. Jeśli chcesz studiować za granicą i chciałbyś/chciałabyś zdobyć informacje na ten temat zajrzyj na stronę: eurodesk.

Jeśli szukasz programu wolontariatu zagranicznego, to kliknij na: www.eurodesk.pl/eurowolontariat

Jeśli chcesz podjąć legalną pracę za granicą – odwiedź www.eurodesk.pl/europraca

A najlepiej skontaktuj się z nami!

 

Prowadzimy Eurolekcje w szkołach

Eurodesk to także praca poza biurem. Możemy odwiedzić zainteresowane grupy szkolne i przeprowadzić eurolekcję (zwykle 1,5 h, czyli 2 godziny lekcyjne) na wybrany temat. Naszą oferte kierujemy do wszystkich typów szkół ponadgimnazjalnych, a zajęcia przeprowadzane są bezpłatnie przy wykorzystaniu aktywnych metod jak: praca w grupie, burza mózgów, quizy, etc.

 

Realizowaliśmy specjalną Eurolekcję ,,Papiery do kariery”, podczas której uczestnicy dowiadywali się, jak prezentować swoje kwalifikacje przy pomocy dokumentów Europass, jak rozpoznawać swoje umiejętności, poznali edytor-on line, który w prosty sposób pozwalał na stworzenie CV. Zajęcia były prowadzone w ramach ogólnopolskiego projektu, o którym więcej przeczytacie tutaj.

 

O tych warsztatach powstał specjalny filmik – zapraszamy do obejrzenia – kliknij tutaj.

 

Inne proponowane przez nas tematy lekcji to:

  • EUROWOLONTARIAT – lekcja poświęcona jest możliwościom pracy społecznej za granicą. Wolontariat w innym kraju to sposób na zdobycie nowych umiejętności, zawarcie nowych znajomości, sprawdzenie się w trudnych sytuacjach, podszlifowanie języka obcego. W trakcie lekcji uczniowie zastanawiają się, czym jest wolontariat, analizują najważniejsze zagadnienia związane z wolontariatem zagranicznym i poznają wybrane programy wolontariatu za granicą. Na koniec dowiadują się, gdzie szukać informacji na tematy poruszane w czasie lekcji.
  • EUROSTUDIA – wyjazdy na uczelnie w Europie wciąż postrzegane są jako oferta dla prymusów lub osób bardzo zamożnych. Tymczasem od 2004 roku maturzyści z Polski są przyjmowani na zagraniczne uczelnie wyższe na tych samych zasadach co obywatele tych krajów. Rekrutacja, znajomość języka obcego, stypendia, praca dla studenta, koszty życia oraz formalności związane z pobytem – to najważniejsze zagadnienia poruszane na lekcji Eurostudia.
  • EUROPRACA – ta eurolekcja podejmuje tematykę związaną z zatrudnieniem w Unii Europejskiej. Uświadamia, na co należy zwrócić uwagę przed wyjazdem do pracy w UE, jak się przygotować, co zrobić, by uniknąć niebezpieczeństw pracując w innym unijnym kraju. Uczniowie dyskutują o tym, czy warto wyjechać do pracy za granicę, dowiadują się, gdzie szukać pracy za granicą, tworzą listę spraw, o których nie można zapomnieć przed wyjazdem i rozwiązują problemy, które mogą się pojawić już po podjęciu pracy w innym unijnym kraju.
  • EUROAKTYWACJA – najważniejsza lekcja związana z Europejskim Rokiem Obywateli. Jej celem jest zachęcenie młodzieży do aktywności społecznej (zwłaszcza na poziomie europejskim), która może przybierać różne formy. Przekazujemy w niej zagadnienia dotyczące polityki młodzieżowej, źródeł informacji młodzieżowej, projektów lokalnych i międzynarodowych.
  • EUROSZANSE – w czasie lekcji uczniowie zastanawiają się, co dla nich wynika z faktu, że Polska jest w Unii Europejskiej, odpowiadają na pytania quizu, poznają podstawowe zagadnienia z zakresu pracy, studiów i wolontariatu w Europie. Zapoznają się z programami finansującymi działalność młodzieżową i projektami młodzieżowymi. Wymyślają swoje własne projekty i dowiadują się, gdzie szukać na nie funduszy.

Macie pytania? Prosimy dzwonić: 91 42 10 292.

©2016 Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl