Demokracja w Praktyce – scenariusze do pobrania - Sekretariat ds. Młodzieży Demokracja w Praktyce – scenariusze do pobrania - Sekretariat ds. Młodzieży
Program zdrowotny

Numer projektu:

RPZP.06.08.00-00-32-K022/22

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Demokracja w Praktyce – scenariusze do pobrania

Z przyjemnością oddajemy w Państwa ręce scenariusze lekcji na temat demokracji dla uczniów szkół średnich. Dedykujemy je nauczycielom i edukatorom, którzy szukają pomocy dydaktycznych podczas prowadzenia zajęć poświęconych zasadom życia w demokratycznym państwie.

 

 

 

Scenariusz rozpoczyna się się wstępem pomysłodawcy i inicjatora projektu „Demokracja w Praktyce” – Olgierda Geblewicza Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego:

„Żyjemy w bardzo interesujących czasach. Niemal bez ograniczeń możemy poruszać się po Europie i świecie. Komunikujemy się ze znajomymi z najodleglejszych zakątków globu dzięki portalom społecznościowym, realizujemy swoje pasje, a także wyrażamy swoje zdanie na tematy nam bliskie i ważne. Wpływamy na naszą rzeczywistość przyjmując aktywną postawę obywatelską. Na co dzień korzystamy z praw i wolności obywatelskich, które pomagają nam żyć w świecie przyjaznym i otwartym na nasze potrzeby. Nie zapominajmy o tym! Bądźmy świadomi naszych praw i wolności obywatelskich oraz korzystajmy z narzędzi demokracji. Dzielmy się pomysłami, zgłaszajmy wątpliwości, wyrażajmy opinie. A jednocześnie pamiętajmy o osobach, które kiedyś pierwsze odważyły się zabiegać o to, by żyć w wolnym kraju.”

Publikacja zawiera 3 scenariusze lekcji w trzech wariantach: 45 i 90 minut. Ogólnym celem zajęć jest zachęcenie młodzieży do refleksji nad różnymi aspektami życia w demokratycznym kraju. Do Państwa dyspozycji zawarliśmy w publikacji 3 różne tematy scenariuszy:

I. Prawa i wolności obywatelskie.

II. Co mogę w szkole?

III. Czy internet jest bez (jakichkolwiek) granic?

 

Ćwiczenia opierają się na metodach aktywizujących. Polecamy ułożyć z uczniami krzesła w kręgu, a ławki z boku sali – taka przestrzeń pobudza kreatywność! Scenariusze najlepiej realizować w grupie do 30 osób.

Życzymy Państwu owocnej pracy!

SCENARIUSZE DO POBRANIA: Demokracja w Praktyce – scenariusze lekcji

 

Więcej informacji na temat projektu Demokracja w Praktyce znajdą Państwo tutaj:

Demokracja w Praktyce

 

 

 

 

 

©2016 Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl