Międzynarodowe warsztaty projektu CROWDFUNDMATCH - Sekretariat ds. Młodzieży Międzynarodowe warsztaty projektu CROWDFUNDMATCH - Sekretariat ds. Młodzieży
Program zdrowotny

Numer projektu:

RPZP.06.08.00-00-32-K022/22

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Międzynarodowe warsztaty projektu CROWDFUNDMATCH

Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego zorganizował wyjazd do Utrechtu w Holandii, tym razem nie dla młodzieży, lecz dla Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego, Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości i Technoparku Pomerania.

Reprezentanci tych jednostek wzięli udział w międzynarodowych warsztatach projektu CROWDFUNDMATCH – Unlocking the Crowdfunding Potential for the European Structural and Investment Funds, współfinansowanym ze Środków UE w ramach programu Interreg Europa 2021-2027.

 

fot: Maria Czerniecka

 

W 2-dniowych spotkaniach projektowych uczestnicy z dziewięciu państw UE dzielili się wiedzą i doświadczeniami swoich regionów na temat pozyskiwania funduszy poprzez crowdfunding. Przedstawiliśmy prezentację dotychczasowego wykorzystania crowdfundingu w Polsce i na Pomorzu Zachodnim.

Wraz z nami, w wydarzeniu w Utrechcie udział wzięli przedstawiciele ośmiu europejskich regionów i instytucji, zróżnicowanych pod względem korzystania ze środków pochodzących z crowdfundingu:

  • Region Marche (Włochy)
  • Public Investment Development Agency (Litwa)
  • Region Extremadura – Directorate General for Entreprise (Hiszpania)
  • North-West Regional Development Agency (Rumunia)
  • Region Macedonia Centralna (Grecja)
  • Prowinja Antwerpii (Belgia)
  • Region Utrecht – Regional Development Agency (Holandia)
  • E-institute (Słowenia).

Mieliśmy zatem okazję przekonać się jak bardzo różni się rynek crowdfundingu i świadomość o jego potencjale w Polsce i np. w Holandii, w której stosowany jest jako naturalny i bardzo często wybierany sposób finansowania działalności gospodarczej, zwłaszcza w branżach rozwijanych przez młode pokolenia. Porównaliśmy też problemy, często bardzo podobne, pojawiające się w partnerskich regionach, związane z możliwością korzystania z finansowania społecznościowego.

W ramach projektu CROWDFUNDMATCH będziemy dążyć do uwolnienia potencjału crowdfundingowego dla podmiotów, które chcą korzystać z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych. Możliwość połączenia tych źródeł dofinansowania swojej działalności może być rewelacyjnym rozwiązaniem dla młodych przedsiębiorców, dla start-upów szukających wsparcia finansowego. #Crowdfunding to wciąż mało popularne narzędzie w Polsce i w regionie Pomorza Zachodniego.

Kolejne działania projektowe jeszcze przed końcem 2023 roku, a następne międzynarodowe warsztaty w marcu 2024 w Hiszpanii.

 

 

©2016 Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl