Wolontariat Europejski EVS
0d 2014 roku Sekretariat ds. Młodzieży realizuje projekty wolontariatu europejskiego pomagając młodzieży znaleźć odpowiedni projekt, skontaktować się z organizacją przyjmującą, dopełnić formalności – po prostu pomagamy wyjechać na EVS! Odwiedź nas i dowiedz się więcej.
Jakie są podstawowe zasady EVS?
EVS, to program umożliwiający osobom w wieku 18-30 lat podjęcie pracy społecznej w Unii Europejskiej lub innym kraju. Wolontariusz ma zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, otrzymuje kieszonkowe, ubezpieczenie i wsparcie językowe. Ma też wsparcie osób z organizacji w Polsce i zagranicą. Praca wolontariacka może trwać od 2 do 12 miesięcy, a w przypadku wolontariuszy z mniejszymi szansami także krócej, od 2 tygodni do 2 miesięcy.
Gdzie mogę wyjechać?
Przede wszystkim do państw członkowskich Unii Europejskiej, ale są także projekty w Turcji, Norwegii czy Islandii. W ramach współpracy z krajami partnerskimi można odbyć projekt w Maroku, Armenii czy Białorusi. Zobacz listę krajów, które mogą realizować projekty EVS.
Co mogę robić na projekcie EVS?
Zadaj sobie pytanie, co chcesz robić? Możliwości jest wiele – możesz prowadzić zajęcia językowe dla dzieci, pracować z mniejszościami narodowymi, pomagać przy organizacji koncertów czy obserwować zwierzęta. W bazie projektów możesz znaleźć ich jeszcze więcej!
Jakie koszty są pokrywane w ramach projektów EVS:
Wolontariat Europejski jest finansowany w ramach programu Erasmus+, to jedyny w swoim rodzaju program, który finansuje niemal w całości koszty utrzymania wolontariusza za granicą. Co otrzymuje wolontariusz w trakcie programu:
- wyżywienie i zakwaterowanie,
- kieszonkowe,
- ubezpieczenie zdrowotne,
- wsparcie językowe (np. w formie kursu, zajęć indywidualnych z języka)
- pokrycie części kosztów podróży. Koszty podróży wolontariuszy są naliczane w oparciu o stawki ryczałtowe uzależnione od odległości, jaką dany wolontariusz ma do pokonania z miejsca zamieszkania do miejsca realizacji projektu. Odległości należy obliczać przy użyciu specjalnego kalkulatora przygotowanego przez Komisję Europejską: czytaj więcej.
- szkolenie przygotowujące wolontariusza do wyjazdu na projekt oraz szkolenie wprowadzające po przyjeździe na miejsce projektu.
W projektach Wolontariatu Europejskiego uczestniczą:
- organizacja goszcząca wolontariusza za granicą,
- organizacja wysyłającą wolontariusza w jego kraju,
- wolontariusz,
- w niektórych projektach są także organizacje koordynujące, które przejmują część obowiązków za organizację goszczącą,
- Narodowa Agencja Programu Erasmus+, do której składany jest wniosek na pokrycie kosztów projektu EVS.