Eurodesk Szczecin - Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Eurodesk Szczecin

 

Eurodesk to ogólnoeuropejska sieć zapewniająca informację europejską dla młodzieży i pracowników młodzieżowych. Już od kilku lat także w Szczecinie działa Regionalny Punkt Informacyjny Eurodesk, którego konsultanci nie pozostają obojętni na zapytania dotyczące projektów wolontariatu europejskiego, wymian młodzieżowych, warunków pracy i studiowania za granicą i wszelkich kwestii, które są bliskie młodym aktywnym Europejczykom.

Dzięki funkcjonowaniu w sieci mamy dostęp do ciekawych informacji z całej Europy, a także możliwość kontaktu z konsultantami Eurodesku w całej Europie. Dlatego udzielane przez nas informacje są sprawdzone i przekrojowe. Zachęcamy do odwiedzenia naszego punktu, w którym postaramy się udzielić informacji dopasowanej do indywidualnych potrzeb.

Informujemy!

Można nas odwiedzić w siedzibie Sekretariatu ds. Młodzieży (pok. 251) od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 15.30.

Zachęcamy tez do kontaktu mailowego sdsmszczecin@eurodesk.eu lub telefonicznego: 91 42 10 292.
Zainteresowanych zapraszamy także na stronę Eurodesku. Jeśli chcesz studiować za granicą i chciałbyś/chciałabyś zdobyć informacje na ten temat zajrzyj na stronę: eurodesk.

Jeśli szukasz programu wolontariatu zagranicznego, to kliknij na: www.eurodesk.pl/eurowolontariat

Jeśli chcesz podjąć legalną pracę za granicą – odwiedź www.eurodesk.pl/europraca

A najlepiej skontaktuj się z nami!

 

Prowadzimy Eurolekcje w szkołach

Eurodesk to także praca poza biurem. Możemy odwiedzić zainteresowane grupy szkolne i przeprowadzić eurolekcję (zwykle 1,5 h, czyli 2 godziny lekcyjne) na wybrany temat. Naszą oferte kierujemy do wszystkich typów szkół ponadgimnazjalnych, a zajęcia przeprowadzane są bezpłatnie przy wykorzystaniu aktywnych metod jak: praca w grupie, burza mózgów, quizy, etc.

 

Realizowaliśmy specjalną Eurolekcję ,,Papiery do kariery”, podczas której uczestnicy dowiadywali się, jak prezentować swoje kwalifikacje przy pomocy dokumentów Europass, jak rozpoznawać swoje umiejętności, poznali edytor-on line, który w prosty sposób pozwalał na stworzenie CV. Zajęcia były prowadzone w ramach ogólnopolskiego projektu, o którym więcej przeczytacie tutaj.

 

O tych warsztatach powstał specjalny filmik – zapraszamy do obejrzenia – kliknij tutaj.

 

Inne proponowane przez nas tematy lekcji to:

  • EUROWOLONTARIAT – lekcja poświęcona jest możliwościom pracy społecznej za granicą. Wolontariat w innym kraju to sposób na zdobycie nowych umiejętności, zawarcie nowych znajomości, sprawdzenie się w trudnych sytuacjach, podszlifowanie języka obcego. W trakcie lekcji uczniowie zastanawiają się, czym jest wolontariat, analizują najważniejsze zagadnienia związane z wolontariatem zagranicznym i poznają wybrane programy wolontariatu za granicą. Na koniec dowiadują się, gdzie szukać informacji na tematy poruszane w czasie lekcji.
  • EUROSTUDIA – wyjazdy na uczelnie w Europie wciąż postrzegane są jako oferta dla prymusów lub osób bardzo zamożnych. Tymczasem od 2004 roku maturzyści z Polski są przyjmowani na zagraniczne uczelnie wyższe na tych samych zasadach co obywatele tych krajów. Rekrutacja, znajomość języka obcego, stypendia, praca dla studenta, koszty życia oraz formalności związane z pobytem – to najważniejsze zagadnienia poruszane na lekcji Eurostudia.
  • EUROPRACA – ta eurolekcja podejmuje tematykę związaną z zatrudnieniem w Unii Europejskiej. Uświadamia, na co należy zwrócić uwagę przed wyjazdem do pracy w UE, jak się przygotować, co zrobić, by uniknąć niebezpieczeństw pracując w innym unijnym kraju. Uczniowie dyskutują o tym, czy warto wyjechać do pracy za granicę, dowiadują się, gdzie szukać pracy za granicą, tworzą listę spraw, o których nie można zapomnieć przed wyjazdem i rozwiązują problemy, które mogą się pojawić już po podjęciu pracy w innym unijnym kraju.
  • EUROAKTYWACJA – najważniejsza lekcja związana z Europejskim Rokiem Obywateli. Jej celem jest zachęcenie młodzieży do aktywności społecznej (zwłaszcza na poziomie europejskim), która może przybierać różne formy. Przekazujemy w niej zagadnienia dotyczące polityki młodzieżowej, źródeł informacji młodzieżowej, projektów lokalnych i międzynarodowych.
  • EUROSZANSE – w czasie lekcji uczniowie zastanawiają się, co dla nich wynika z faktu, że Polska jest w Unii Europejskiej, odpowiadają na pytania quizu, poznają podstawowe zagadnienia z zakresu pracy, studiów i wolontariatu w Europie. Zapoznają się z programami finansującymi działalność młodzieżową i projektami młodzieżowymi. Wymyślają swoje własne projekty i dowiadują się, gdzie szukać na nie funduszy.

Macie pytania? Prosimy dzwonić: 91 42 10 292.

Newsletter

Bądź na bieżąco!

©2016 Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl