Rezolucje młodzieży włączone! - Sekretariat ds. Młodzieży Rezolucje młodzieży włączone! - Sekretariat ds. Młodzieży
Program zdrowotny

Numer projektu:

RPZP.06.08.00-00-32-K022/22

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rezolucje młodzieży włączone!

Z sukcesem zakończyliśmy międzynarodowe spotkanie ,,Młodzież ma głos” w ramach XV Forum Parlamentów Południowego Bałtyku. Szczecin powitał gości piękną pogodą, praca w grupach szła pełną parą, a propozycje młodzieży zostały włączone do zapisów końcowej rezolucji XV Forum.

Młodzi przedstawiciele z regionów bałtyckich takich jak: Kaliningrad, Meklemburgia Pomorze-Przednie, Schlezwig-Holsztyn, Hamburg, Pomorskie, Warmia-Mazury, Zachodniopomorskie spotkali się w stolicy Pomorza Zachodniego w dniach 28-30 maja 2017 r., by najpierw wspólnie pracować z ekspertami i podczas warsztatów, a następnie by efekty swojej pracy przedstawić politykom podczas XV Forum Parlamentów Południowego Bałtyku. Spotkanie rozpoczęło się od serdecznego powitania przez Panią Małgorzatę Ludwiczek – Kierownika Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego oraz przez Pana Krzysztofa Żarnę z Wydziału Współpracy terytorialnej Urzędu Marszałkowskiego. Nie obyło się bez tradycyjnych ,,ice breaking games”, które pomogły przełamać pierwsze lody i przystąpić do pracy. Aby zaopatrzyć się w niezbędną wiedzę uczestnicy spotkali się najpierw z ekspertami w tematyce:

– Region Morza Bałtyckiego – ekspert: Małgorzata Ludwiczek, Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego,

– polityka młodzieżowa i współpraca w ramach Forum Parlamentów Południowego Bałyku (ekspert: Piotr Durajczyk – Akademia Morska w Szczecinie, były radny Rady Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego,

– szlaki kulturowe Południowego Bałtyku – ekspert: Bożena Wołowczyk – Biuro Turystyki Urzędu Marszałkowskiego,

– przedsiębiorczość młodzieży – ekspert: Justyna Osuch, Zachodniopomorska Szkoła Biznesu.

Kolejnym punktem niedzielnej pracy był warsztat myślenia strategicznego, w ramach którego młodzież zastanawiała się jakie zapisy proponuje włączyć do rezolucji XV Forum. Praca nad

W poniedziałek uczestnicy udali się do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, gdzie zostali powitani przez Pana Dyrektora Kancelarii Sejmiku-Marcina Badowskiego, który wyjaśnił grupie także podstawowe kwestie związane z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego. To był dzień intensywnej pracy metodą design thinking, którą przeprowadzili eksperci: dr Monika Tomczyk ze Stowarzyszenia Media Dizajn i równocześnie regionalna przedstawicielka projektu iEER, dr Robert Bartłomiejski z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz dr Justyna Osuch z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu. Praca odbywała się w czterech grupach składających się  z przedstawicieli wszystkich regionów. Efektem pracy było stworzenie produktów, które mogą w praktyczny sposób realizować zapisy zawarte w Rezolucji. Powstały 4 filmiki przedstawiające efekty pracy:

Sasha on Tour

Route to Go

Business Angel

What to do after studies project 

30 maja młodzież uczestniczyła w obradach XV Forum Parlamentów Południowego Bałtyku. Oprócz wysłuchania wystąpień eksperckich przedstawiała efekty swojej 2-dniowej pracy. Martin Ruemmelein (Szlezwik-Holsztyn), Wiktoria Wernicka i Maciej Owidzki (Zachodniopomorskie) zapoznali polityków i ekspertów z młodzieżową częścią programu, przedstawili  swoje propozycje do Rezolucji, z którymi można się zapoznać tutaj, a także zaprezentowali produkty wypracowane podczas warsztatów.

Spotkanie zakończyło się ciepłym pożegnaniem i deklaracją, że współpraca między przedstawicielami młodzieży z różnych regionów będzie kontynuowana.

,,Młodzież ma głos” nie mogłaby się odbyć bez współpracy między licznymi instytucjami i partnerami. Organizatorem spotkania był Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego wraz z Kancelarią Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego oraz Wydziałem Współpracy Terytorialnej Urzędu Marszałkowskiego. Merytorycznie partnerami wydarzenia byli: Wydział Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, Stowarzyszenie Media Dizajn, Zachodniopomorska Szkoła Biznesu oraz Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

©2016 Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl