RELACJA Spotkanie z Demokracją 9/04/2018 - Sekretariat ds. Młodzieży RELACJA Spotkanie z Demokracją 9/04/2018 - Sekretariat ds. Młodzieży
Program zdrowotny

Numer projektu:

RPZP.06.08.00-00-32-K022/22

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

RELACJA Spotkanie z Demokracją 9/04/2018

Za nami pierwsze spotkanie z cyklu „Demokracja w Praktyce”.  Dnia 9 kwietnia młodzież z ZS im. T. Kościuszki z Łobza odwiedziła Galerie O Opery na Zamku. Wydarzenie rozpoczęło się powitaniem gości w przestrzeni warsztatowej przez Panią Kierownik Sekretariatu ds. Młodzieży – Małgorzatę  Ludwiczek. Inicjatorem cyklu jest Olgierd Geblewicz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Uczniowie wzięli udział w warsztatach „Konstytucja w moim życiu” realizowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) – jedną z największych fundacji działających na rzecz poprawy edukacji w Polsce. Głównym celem zajęć było przedefiniowanie – czasem niejasnych w nastoletnim wieku – definicji praw i wolności obywatelskich. Warsztat poprowadził Michał Tragarz – wieloletni trener, który od ponad 10 lat zajmuje się szkoleniami i pracą z młodzieżą.  Warsztat przybrał interaktywną formę i rozpoczął się od wyboru grafiki, która według młodzieży przedstawia demokracje. Obrazki rozłożone były w kręgu, podobnie jak  krzesła podczas całego warsztatu. Forma koła nie była przypadkowa – symbolizowała równość i wolność wypowiedzi wszystkich uczestników.

Później nastąpiła wytężona praca – każda z grup miała samodzielnie ustalić, jakie wartości gwarantowane przez  Konstytucję są według nich najważniejsze. Po pracy grupowej nastąpiła bardzo ożywiona dyskusja na temat wyborów własnych i sąsiadów. Warsztat został zamknięty ewaluacją wykonywanych w trakcie zadań.

Po krótkiej przerwie i ochłonięciu emocji powarsztatowych rozpoczęła się druga część wydarzenia, w której wziął udział Pan Marszałek Olgierd Geblewicz wraz z gościem, Mateuszem Czarnowskim. Marszałek opowiadał o swoich doświadczeniach w materii wolności obywatelskich tuż i zaraz po upadku Muru Berlińskiego oraz o tym, jak potrzega tę kwestię z perspektywy obecnych czasów: „Kiedyś aby przekroczyć granicę trzeba było mieć paszport i aktualną wizę, która była praktycznie poza zakresem młodych, a teraz tą samą granice można przekraczać z dozwoloną prędkością 120 km/h.”

Drugim gościem spotkania był Mateusz Czarnowski, lider szczecińskiego  zespołu muzycznego Bubliczki. Poruszył aspekt wolności słowa i opowiedział o swoich doświadczeniach jako twórca muzyczny oraz koordynator projektów społecznych realizowane na przestrzeni lat: „Zachodniopomorskie jest bogatym i niewykorzystanym jeszcze obszar twórczości ludowej i obyczajowej mniejszości narodowych, zwłaszcza bałkańskich, które osiedliły się tutaj po wojnie. Zainspirowało mnie to do poszukiwań swoje j drogi i życzę aby każdy z was tutaj odnalazł w naszym regionie perełkę dla siebie.”

Po 3 godzinach wydarzenie zakończyło się puentą Marszałka Geblewicza: „Twórzmy taką atmosferę naszego społeczeństwa, abyśmy chcieli wspólnie oddychać tym samym dobrym powietrzem.”

Informacje na temat następnego spotkania już wkrótce!

©2016 Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl