Międzynarodowy Dzień Demokracji, Europejski Dzień Języków, XVIII – lecie pracy naszej jednostki - Sekretariat ds. Młodzieży Międzynarodowy Dzień Demokracji, Europejski Dzień Języków, XVIII – lecie pracy naszej jednostki - Sekretariat ds. Młodzieży
Program zdrowotny

Numer projektu:

RPZP.06.08.00-00-32-K022/22

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Międzynarodowy Dzień Demokracji, Europejski Dzień Języków, XVIII – lecie pracy naszej jednostki

 

 

 

26 września zaprosiliśmy młodych z regionu Pomorza Zachodniego na wyjątkowe wydarzenie z okazji trzech ważnych okoliczności: Międzynarodowego Dnia Demokracji (obchodzonego 15 września), Europejskiego Dnia Języków (przypadający na 26 września) i 18-lecia istnienia SdsM WZ. Sala dawnego Kina Delfin Urzędu Marszałkowskiego wypełniła się do ostatniego miejsca uczniami z IX LO, Zespołu Szkół nr 8 ze Szczecina, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Wolinie, członkami Szkolnych Klubów Europejskich pod patronatem EUROPE DIRECT Szczecin z  Przecławia, Międzyzdrojów, Dobrej, Bobolic, Myśliborza i Krzywina.Na blisko 200 osób czekały interaktywne warsztaty i prelekcje oraz muzyczny program artystyczny.

Na widowni zasiedli także: Teresa Kalina – Przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, Magdalena Kochan – Senator RP, Anna Bańkowska – Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego oraz radni i samorządowcy z Województwa Zachodniopomorskiego.

Młodzi doświadczyli, czym jest demokratyczny wybór

Warsztaty „Tu i teraz TY tworzysz jutro” poprowadziła dr Marta Szulc z Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego. Trzy trzyosobowe drużyny przyjęły rolę komitetu wyborczego i pracowały nad swoim programem. Reszta młodych miała za zadanie wybrać – zgodnie ze swoimi poglądami – cechy idealnego polityka. Na liście znajdowały się takie hasła jak np. obniżenie podatków, aby każdy mógł sam decydować, na co wydaje własne pieniądze, mieszkanie na start dla każdego 18-latka, dofinansowanie szkół i szkolnictwa wyższego. Przy użyciu aplikacji umożliwiającej tworzenie interaktywnych prezentacji, młodzi oddawali swoje głosy. Następnie wybory młodzieży zostały zderzone z propozycjami trzech komitetów wyborczych.  Ćwiczenie pokazało młodym, że idealny kandydat niekoniecznie istnieje.

Język, czyli co…? Uczniowie pozytywnie zaskoczyli swoimi spostrzeżeniami

Druga część warsztatowa, którą poprowadził Michał Rozenberg z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, poświęcona była wielojęzyczności w Europie. Obok przedstawionych w interesujący sposób faktów językowych, młodzież aktywnie brała udział w dyskusji na temat języka, jego znaczenia i tego, jakie formy może on przybierać.

Jak przyznaje prowadzący, dzisiejsza młodzież doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że języki to furtka do świata i często znają inne języki na bardzo dobrym poziomie. Widać też wzrost zainteresowania językami azjatyckimi, popkultura przyciąga do koreańskiego i japońskiego, ale kierunki sinologiczne również nie narzekają na brak kandydatów.

Sekretariat ds. Młodzieży od 18 lat edukuje i wzmacnia głos młodych we współczesnym świecie

Zgromadzeni na wydarzeniu świętowali również osiągnięcie pełnoletności przez Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego. Była to pierwsza w Polsce jednostka budżetowa samorządu województwa dedykowana młodzieży i wciąż jest jedyną w kraju.

©2016 Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl