Demokracja w Praktyce w Kamieniu Pomorskim - Sekretariat ds. Młodzieży Demokracja w Praktyce w Kamieniu Pomorskim - Sekretariat ds. Młodzieży
Program zdrowotny

Numer projektu:

RPZP.06.08.00-00-32-K022/22

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Demokracja w Praktyce w Kamieniu Pomorskim

Za nami kolejne spotkanie z cyklu „Demokracja w Praktyce” zorganizowane przez Sekretariat do Spraw Młodzieży. Inicjatorem cyklu jest Olgierd Geblewicz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Dnia 7 października młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim uczestniczyła w dyskusji z Panem Leszkiem Szeflińskim Zastępcą Burmistrza Kamienia Pomorskiego, a także w warsztatach „Konstytucja w moim życiu” prowadzonych przez dr Martę Szulc z Wydziału Nauki o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego.

Podczas dyskusji Pan Leszek Szefliński opowiedział o swojej aktywności za najmłodszych lat, o tym, że postawa obywatelska kształtuje się właśnie wtedy. Zwrócił uwagę jak ważne jest  wspieranie osób, które organizują działania społeczne. Podkreślił, dlaczego warto być dobrym obywatelem na lokalnym terenie – w swoim mieście. Bezcenna jest także deklaracja Burmistrza o wsparciu działań, które zostaną zainicjowane przez młodzież.

Celem warsztatów Demokracja w Praktyce jest przedefiniowanie, czasem niejasnych w nastoletnim wieku, definicji praw i wolności obywatelskich. Interaktywna forma nie pozwala nudzić się uczestnikom, co więcej skłania ich do przemyślenia i przedyskutowania w gronie rówieśników, czym jest Konstytucja i jakie daje prawa obywatelom.

Uczniowie zapoznali się z opisem życia mieszkańców państwa, w którym obywatele nie mają żadnych praw, gdzie nic nie chroni ich przed władzą sprawowaną przez jednego człowieka bez jakiejkolwiek kontroli. Podczas pracy w grupach młodzież wybierała, które z praw są dla nich najważniejsze, a które mniej ważne. Wspólna praca nad tak ważnymi kwestiami pozwala poznać i zrozumieć mechanizmy demokracji.

Dodatkowo Pani Kamila Bieniecka pracownica Sekretariatu do Spraw Młodzieży w ramach akcji Time to Move zapoznała wszystkich obecnych z ofertą sieci Eurodesk Polska.

Mamy nadzieję, że spotkanie uczniów  z przedstawicielem władz lokalnych, Uniwersytetu Szczecińskiego i Sekretariatu do spraw Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego ośmieli młodzież do podejmowania działań nie tylko w obrębie szkoły, ale także większej społeczności miasta i gminy.

Wśród uczestników widać było ogromny potencjał! Do zobaczenia! 

©2016 Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl