,,Demokracja w praktyce’’ – spotkanie dla młodzieży w Białogardzie - Sekretariat ds. Młodzieży ,,Demokracja w praktyce’’ – spotkanie dla młodzieży w Białogardzie - Sekretariat ds. Młodzieży
Program zdrowotny

Numer projektu:

RPZP.06.08.00-00-32-K022/22

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

,,Demokracja w praktyce’’ – spotkanie dla młodzieży w Białogardzie

Projekt ,,Demokracja w praktyce” dociera do kolejnych miejscowości Pomorza Zachodniego. 18 marca gospodarzami spotkania byli Młodzieżowa Rada Miasta Białogard oraz Urząd Miasta Białogard.

Zgromadzonych gości oraz młodzież przywitała Pani Małgorzata Zimmer – Kierownik Biura Rady Miasta w Białogardzie oraz Pani Małgorzata Ludwiczek – Kierownik Sekretariatu ds. Młodzieży. W pierwszej części spotkania przedstawiciele białogardzkich szkół średnich wzięli udział w warsztatach ,,Konstytucja w moim życiu”, które prowadził pan Łukasz Cieśliński z Pracowni Pozarządowej. Uczestnicy docenili przede wszystkim możliwość pracy w grupie oraz podzielenia się swoimi opiniami nt. praw i wolności obywatelskich.

Rozmowa gości z młodzieżą na temat demokracji pt. ,,Aktywność obywatelska jest dla każdego’’ miała za zadanie ukazać jak można wpływać na rzeczywistość dookoła korzystając z praw gwarantowanych przez Konstytucję RP.  Z dyskusji moderowanej przez Pana Łukasza Cieślińskiego z Pracowni Pozarządowej wzięli udział – Burmistrz Miasta Białogard Pani Emilia Bury, Małgorzata Ludwiczek – Kierownik Sekretariatu ds. Młodzieży oraz Pan Jerzy Kotlęga – Pełnomocnik Marszałka Województwa ds. Edukacji. 

– Wychowałem się w poprzednim systemie, w którym  nie miały prawa działać organizacje na dowolnych zasadach. Jednak jako młody obywatel zastanawiałem się jak wpłynąć na obecne rządy. Zbierałem doświadczenie, uczyłem się, przeszedłem przez większość szczebli kariery nabywając doświadczenia w tych dziedzinach. Dzięki temu zainicjowałem powstanie Rady w Białogardzie, Radę Wojewódzką, a także dałem pomysł na Sekretariat ds. Młodzieży. A teraz mogę współpracować z Marszałkiem jako pełnomocnik ds. Edukacji i zmieniać świat młodzieży na lepszy. – Jaką wskazówkę dałbym  dla młodzieży? …Czasami aktywność uczniowska jest kłopotliwa, ale gorzej jest jeśli nie ma jej w ogóle – mówi Pełnomocnik Marszałka Województwa ds. Edukacji Pan Jerzy Kotlęga.

Podczas rozmowy bardzo ważnym aspektem było ukazanie młodym ludziom jak ich aktywny udział w szkole, na osiedlu i w mieście wpływa na możliwości jakie daje im miasto Białogard. Wspólna dyskusja była świetną okazją,  aby opowiedzieć o propozycjach miasta dla aktywnej młodzieży, o narzędziach wzmacniania oraz o działaniach prowadzonych na szczeblu lokalnym, a także europejskim. 

Przed nami kolejne, mamy nadzieję równie owocne spotkania w regionie.

 

Opracowała: Julita Lech – stażystka w Sekretariacie ds. Młodzieży

©2016 Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl