Demokracja w Praktyce – relacja - Sekretariat ds. Młodzieży Demokracja w Praktyce – relacja - Sekretariat ds. Młodzieży
Program zdrowotny

Numer projektu:

RPZP.06.08.00-00-32-K022/22

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Demokracja w Praktyce – relacja

Dyskusji na temat demokracji i praw obywatelskich nigdy za wiele. 5 października zachodniopomorska młodzież, samorządowcy, nauczyciele, naukowcy, świadkowie historii i ludzi ze świata kultury spotkali się ponownie podczas podsumowania jednego z projektów –  Demokracji w Praktyce – w Operze na Zamku.

 

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Sekretariat ds. Młodzieży we współpracy z Gabinetem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Na widowni zasiedli nauczyciele i uczniowie szkół średnich z regionu, a na scenie pojawili się Łukasz Kempara z Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, Rafał Szyndlauer z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Olgierd Geblewicz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Małgorzata Ludwiczek z Sekretariatu ds. Młodzieży, dr Bogna Baczyńska z Wydziału Prawa i Administracji US oraz Marianna Pietkiewicz i Łukasz Płuciennik z Rady Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Podczas konferencji poruszono tematy bardzo istotne i aktualne, takie jak znaczenie demokracji dla młodego pokolenia oraz aktywność obywatelska na poziomie samorządowym i europejskim w konteksćie wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku. Podsumowanie projektów lekcji demokracji i Demokracji w  Praktyce połączono z premierą niedawno wydanych przez Sekretariat ds. Młodzieży scenariuszy lekcji dla nauczycieli szkół średnich. Na koniec rozstrzygnięto konkurs „Młoda Europa”, w którym nagrodzono i wyróżniono młode osoby, które wyraziły swoje pojmowanie bycia Europejczykiem za pomocą filmowych środków wyrazu.

 

To nie koniec Demokracji w Praktyce. Pozytywne informacje zwrotne na temat projektu sprawiły  że w 2019 roku warsztaty o tematyce obywatelskiej („Konstytucja w moim życiu”) oraz panele dyskusyjne młodzieży i inspirujących osób z życia publicznego zaangażują kolejne  grupy młodzieży w regionie.  W 2018 roku w spotkaniach uczestniczyli uczniowie ze Szczecina, Choszczna, Kalisza Pomorskiego, Reska, Stargardu.

©2016 Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl