Demokracja w Praktyce, Dzień Języków, XVIII – lecie naszej pracy - Sekretariat ds. Młodzieży Demokracja w Praktyce, Dzień Języków, XVIII – lecie naszej pracy - Sekretariat ds. Młodzieży
Program zdrowotny

Numer projektu:

RPZP.06.08.00-00-32-K022/22

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

26 września zaprosiliśmy młodych z regionu Pomorza Zachodniego na wyjątkowe wydarzenie z okazji trzech ważnych okoliczności: Międzynarodowego Dnia Demokracji (obchodzonego 15 września), Europejskiego Dnia Języków (przypadający na 26 września) i 18-lecia istnienia SdsM. Sala dawnego Kina Delfin Urzędu Marszałkowskiego wypełniła się do ostatniego miejsca uczniami z IX LO, Zespołu Szkół nr 8 ze Szczecina, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Wolinie, członkami Szkolnych Klubów Europejskich pod patronatem EUROPE DIRECT Szczecin z  Przecławia, Międzyzdrojów, Dobrej, Bobolic, Myśliborza i Krzywina.Na blisko 200 osób czekały interaktywne warsztaty i prelekcje oraz muzyczny program artystyczny.

Na widowni zasiedli także: Teresa Kalina – Przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, Magdalena Kochan – Senator RP, Anna Bańkowska – Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego oraz radni i samorządowcy z Województwa Zachodniopomorskiego.

Młodzi doświadczyli, czym jest demokratyczny wybór

Warsztaty „Tu i teraz TY tworzysz jutro” poprowadziła dr Marta Szulc z Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Szczecińskiego. Trzy trzyosobowe drużyny przyjęły rolę komitetu wyborczego i pracowały nad swoim programem. Reszta młodych miała za zadanie wybrać – zgodnie ze swoimi poglądami – cechy idealnego polityka. Na liście znajdowały się takie hasła jak np. obniżenie podatków, aby każdy mógł sam decydować, na co wydaje własne pieniądze, mieszkanie na start dla każdego 18-latka, dofinansowanie szkół i szkolnictwa wyższego. Przy użyciu aplikacji umożliwiającej tworzenie interaktywnych prezentacji, młodzi oddawali swoje głosy. Następnie wybory młodzieży zostały zderzone z propozycjami trzech komitetów wyborczych.  Ćwiczenie pokazało młodym, że idealny kandydat niekoniecznie istnieje.

Język, czyli co…? Uczniowie pozytywnie zaskoczyli swoimi spostrzeżeniami

Druga część warsztatowa, którą poprowadził Michał Rozenberg z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, poświęcona była wielojęzyczności w Europie. Obok przedstawionych w interesujący sposób faktów językowych, młodzież aktywnie brała udział w dyskusji na temat języka, jego znaczenia i tego, jakie formy może on przybierać.

Jak przyznaje prowadzący, dzisiejsza młodzież doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że języki to furtka do świata i często znają inne języki na bardzo dobrym poziomie. Widać też wzrost zainteresowania językami azjatyckimi, popkultura przyciąga do koreańskiego i japońskiego, ale kierunki sinologiczne również nie narzekają na brak kandydatów.

Sekretariat ds. Młodzieży od 18 lat edukuje i wzmacnia głos młodych we współczesnym świecie

Zgromadzeni na wydarzeniu świętowali również osiągnięcie pełnoletności przez Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego. Była to pierwsza w Polsce jednostka budżetowa samorządu województwa dedykowana młodzieży i wciąż jest jedyną w kraju.

Nasza praca, to też ciągły rozwój, poszerzanie kompetencji i codzienne staranie się o wzmocnienie głosu młodzieży we współczesnym świecie. Mogliśmy mieć swój udział w powołaniu Rady Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego i wielu, bo prawie wszystkich rad młodzieżowych działających lokalnie na Pomorzu Zachodnim. Ciągle staramy się pracować dla młodzieży najlepiej jak to możliwe – odpowiadać na ich potrzeby i realizować ich głos, w ramach działalności Samorządu Województwa. Dlatego edukujemy, pomagamy, dajemy możliwości.  Jako Sekretariat ds. Młodzieży czujemy się potrzebni i jesteśmy potrzebni tak długo jak długo potrzebuje nas młodzież, dopóki niezmiennie młodzi ludzie mówią o tym, że są obszary, w których potrzebują wsparcia, i my to wsparcie staramy się dawać, a proszę mi uwierzyć pracy jest wciąż dużo – zaznaczał Arkadiusz Mazepa.

 

Wśród zaproszonych na wydarzenie gości była pani Małgorzata Ludwiczek, która  od chwili powstania sekretariatu do 2021 roku pełniła funkcję kierownika.

–Ta praca, którą wykonywałam, nie była zwykłą pracą. To było znacznie coś więcej – przyznała Ludwiczek. – Myślę, że w dzisiejszych czasach demokracja nie jest nam dana na zawsze, trzeba ją pielęgnować i cieszę się, że mogłam mieć w tym swój udział.

 

Na uczestników z okazji urodzin czekał smakowity tort, a całe wtorkowe spotkanie urozmaicone było także występami artystycznymi. Przed uczniami wystąpili Chór Dziecięcy Voci Veloci Państwowej Szkoły Muzycznej  I stopnia oraz Olena Mirtieva, śpiewaczka operowa i Mykyta Shcherbanenko, baryton.

 

Młodzi wyszli zadowoleni. „Te interaktywne zadania były niesamowicie ciekawe”

–Zajęcia były naprawdę ciekawe, po SdsM można się wiele spodziewać, samych dobrych warsztatów, a te głęboko pokazały, jak nasze wybory i głos są ważne, promowały dyskusje i dialog – przyznał Wojciech, jeden z uczestników

–Bardzo mi się podobało, to było interesujące spotkanie dla każdego obywatela. Jak tu przychodziliśmy, nie oczekiwaliśmy tak ciekawych zajęć – dodała Julia. – Wierzę, że każdy ma prawo do swoich poglądów i wierzę w demokrację. To przyszłość naszego kraju, więc też nasza i musimy o nią walczyć.

–Jak tu przychodziłam, myślałam, że będę tylko siedziała i słuchała wykładu. Ale te interaktywne warsztaty były niesamowicie ciekawe, mogłam wyrazić swoje poglądy i zderzyć je z poglądami innych – podsumowała Karolina. – To spotkanie było ważne, bo powinniśmy przypominać, że demokracja jest czymś wielkim dla nas, naszym uprzywilejowaniem.

©2016 Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl