Baltic Stories – relacja uczestniczki - Sekretariat ds. Młodzieży Baltic Stories – relacja uczestniczki - Sekretariat ds. Młodzieży
Program zdrowotny

Numer projektu:

RPZP.06.08.00-00-32-K022/22

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Baltic Stories – relacja uczestniczki

Młodzież z Polski i Litwy wzięła udział warsztatach oraz Festiwalu w Centrum Słowian i Wikingów. Spotkanie młodych wolontariuszy było realizowane w ramach projektu Baltic Stories, którego  celem jest promowanie turystyki eventowej w  województwie zachodniopomorskim.

W dniach 28 lipca-5 sierpnia spotkały się grupy wolontariuszy z Polski i Litwy. Pomagaliśmy w organizacji i realizacji warsztatów archeologii eksperymentalnej  w ramach Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie tym samym poznając tajniki życia pradawnych Słowian i Wikingów. Prowadziliśmy warsztaty z pisania piórem, lepienia z gliny, filcowania oraz strzelania z łuku czy rzutu oszczepem. Pomagaliśmy też podczas trzydniowego festiwalu czyli sprawdzaliśmy  bilety wstępu, pracowaliśmy  w biurze, pomagaliśmy  w kuchni, robiliśmy zdjęcia i kręciliśmy filmy  oraz opiekowaliśmy się  zagranicznymi gośćmi.

Podczas wykonywania zadań grupa polsko-litewska miała szansę się zintegrować oraz dowiedzieć się jak żyją rówieśnicy w innym kraju europejskim. Było to niesamowite przeżycie gdyż okazało się, że bardzo dużo nas łączy.  Mamy podobne pasje, zainteresowania czy plany na przyszłość.

Po zakończonej pracy wyruszaliśmy na Wolin ,bo chcieliśmy poznać to miasto. Tańczyliśmy , śpiewaliśmy, wzajemnie uczyliśmy się naszych języków.

Wybraliśmy się również na dwie wycieczki. Pierwsza do Międzyzdrojów, na plażę by zaczerpnąć morskiej kąpieli, Druga  do Szczecina ponieważ chcieliśmy pokazać kolegom z Litwy nasze miasto.

Cała wymiana w ramach tego projektu, połączona z wolontariatem w Centrum Słowian i Wikingów, była niesamowitym doświadczeniem.

W samym Centrum Słowian i Wikingów poznaliśmy ludzi pełnych pasji, którzy ten szczególny tydzień roku potrafili porzucić życie we współczesnym świecie i przenieść się do czasów wczesnego średniowiecza.

Możliwość przebywania w grupie polsko -litewskiej otworzyła przed nami wiele nowych ścieżek. Zawarliśmy nowe znajomości, poćwiczyliśmy nasze zdolności językowe oraz poznaliśmy inną kulturę.

Cała pozytywna energia, którą tworzyli ludzie sprawiła, że  mimo ciężkiej pracy i wysokich temperatur każdy z nas będzie wspominał te chwile jak najlepiej.

©2016 Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl