Spotkanie informacyjne_Baltic Stories - Sekretariat ds. Młodzieży Spotkanie informacyjne_Baltic Stories - Sekretariat ds. Młodzieży
Program zdrowotny

Numer projektu:

RPZP.06.08.00-00-32-K022/22

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Rozwój, aktywność, współpraca

Sekretariat ds. Młodzieży

Spotkanie informacyjne_Baltic Stories

Sekretariat ds. Młodzieży WZ i Biuro Turystyki w Wydziale Turystyki i Gospodarki WZ zapraszają na spotkanie informacyjne dla wolontariuszy. Szukamy osób zainteresowanych dziedzictwem kulturowym, swobodnie posługujących się językiem angielskim i otwartych na innych.  Wolontariat odbędzie się na Litwie (Silute Culture and Entertainment Center i Šilutė H. Scheu Museum) w ramach projektu „BALTIC STORIES. Zrównoważony rozwój turystyki poprzez profesjonalizację wydarzeń o charakterze kulturowym w regionie Południowego Bałtyku”.

 

Osoby wstępnie zainteresowane prosimy o wypełnienie formularza: https://docs.google.com/forms/d/1n1Uzr9pU-BzOxA1S9ikIrUusDagmPH62Hney4Hh6wno/edit

Na zgłoszenia czekamy do środy //20.02.2019//.

Terminy:

– 28 lutego w godzinach 11-15 //spotkanie informacyjne// Szczecin // informacje o miejscu wyślemy w potwierdzeniu udziału w spotkaniu//

– 22-26 maja //wyjazd na Litwę//

 

O projekcie Baltic Stories:

„Projekt „BALTIC STORIES. Zrównoważony rozwój turystyki poprzez profesjonalizację wydarzeń o charakterze kulturowym w regionie Południowego Bałtyku” wspiera profesjonalizację wydarzeń związanych z kulturowym i przyrodniczym dziedzictwem Południowego Bałtyku z korzyścią dla zrównoważonego rozwoju turystyki w regionie. Partnerami w projekcie są Polska, Litwa oraz Szwecja.

W ramach projektu prowadzone są działania promocyjne w mediach społecznościowych, na stronie internetowej projektu i z wykorzystaniem multimediów. Informujemy o bieżących i nadchodzących wydarzeniach, zamieszczamy relacje i krótkie notatki. Do pomocy przy organizacji wydarzeń angażujemy młodzież z krajów partnerskich.”

 

O wolontariacie młodzieży w ramach Baltic Stories w roku poprzednim:

Podczas Festiwalu Słowian i Wikingów na Wolinie w 2018 roku młodzież z naszego regionu i gminy Silute (Litwa) spotkała się w celu wzajemnej edukacji międzykulturowej. Kontekstem wymiany było dziedzictwo kulturowe, które jest od lat promowane podczas imprez regionalnych. Pierwsza odsłona projektu odbyła się w Polsce, druga na Litwie. Poniżej relacja Zuzanny – jednej z uczestniczek.

Młodzież z Polski i Litwy wzięła udział warsztatach oraz Festiwalu w Centrum Słowian i Wikingów. Spotkanie młodych wolontariuszy było realizowane w ramach projektu Baltic Stories, którego  celem jest promowanie turystyki eventowej w  województwie zachodniopomorskim. W dniach 28.lipca-5 sierpnia spotkały się grupy wolontariuszy z Polski i Litwy. Pomagaliśmy w organizacji i realizacji warsztatów archeologii eksperymentalnej  w ramach Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie tym samym poznając tajniki życia pradawnych Słowian i Wikingów. Prowadziliśmy warsztaty z pisania piórem, lepienia z gliny, filcowania oraz strzelania z łuku czy rzutu oszczepem. Pomagaliśmy też podczas trzydniowego festiwalu czyli sprawdzaliśmy  bilety wstępu, pracowaliśmy  w biurze, pomagaliśmy  w kuchni, robiliśmy zdjęcia i kręciliśmy filmy  oraz opiekowaliśmy się  zagranicznymi gośćmi.

Podczas wykonywania zadań grupa polsko-litewska miała szansę się zintegrować oraz dowiedzieć się jak żyją rówieśnicy w innym kraju europejskim. Było to niesamowite przeżycie gdyż okazało się, że bardzo dużo nas łączy.  Mamy podobne pasje, zainteresowania czy plany na przyszłość. Po zakończonej pracy wyruszaliśmy na Wolin ,bo chcieliśmy poznać to miasto. Tańczyliśmy, śpiewaliśmy, wzajemnie uczyliśmy się naszych języków.  Wybraliśmy się również na dwie wycieczki. Pierwsza do Międzyzdrojów, na plażę by zaczerpnąć morskiej kąpieli, Druga  do Szczecina ponieważ chcieliśmy pokazać kolegom z Litwy nasze miasto. Cała wymiana w ramach tego projektu, połączona z wolontariatem w Centrum Słowian i Wikingów, była niesamowitym doświadczeniem. W samym Centrum Słowian i Wikingów poznaliśmy ludzi pełnych pasji, którzy ten szczególny tydzień roku potrafili porzucić życie we współczesnym świecie i przenieść się do czasów wczesnego średniowiecza.

Możliwość przebywania w grupie polsko -litewskiej otworzyła przed nami wiele nowych ścieżek. Zawarliśmy nowe znajomości, poćwiczyliśmy nasze zdolności językowe oraz poznaliśmy inną kulturę. Cała pozytywna energia, którą tworzyli ludzie sprawiła, że  mimo ciężkiej pracy i wysokich temperatur każdy z nas będzie wspominał te chwile jak najlepiej.”

W razie pytań i wątpliwości zachęcamy do kontaktu:

Kamila Bieniecka

kbieniecka@wzp.pl

tel. + 48 91 4210262

©2016 Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl